Tisíce párů se rozchází kvůli neschopnosti komunikace. Vytahují se stará zranění a vztah působí spíše jako krvavé bojiště. Ani jedna strana se nechce vzdát. S tupým nožem v ruce z posledních sil bodá do druhého a tím se tak vyčerpá, že nakonec svou urputností, vyhrát, sama sebe připraví o život. Jak tedy i v aktivním minovém poli nastolit klid a mír?

Nevytahujte staré partnerovy chyby

Pokud vyloženě partnerův kix není to, co zásadně ovlivňuje mé TEĎ, a otevření by bylo konstruktivním řešením krize, tak nikdy staré rány neotvíráme.

Takové to: „To ty jsi mi před lety ublížil tím, že jsi mě pomluvil před svou matkou…nikdy ses mě nezastala před svým otcem…stějně neumíš vařit…nikdy jsi mě pořádně nepohladil…nikdy ti nezapomenu, že jsi mě ponížil…atd.”

I velká chyba má svou záruční lhůtu a je zbavena účinnosti. Pokud si křivdu v sobě chcete nosit, partner s tím nemá nic společného, byť ji způsobil. V láskyplné komunikaci minulost nemá místo. Buď se rozhodnete s tímto člověkem jít dál i přes všechny trable, tím pádem budu držet hubu a krok, nebo to nemá smysl a radši odejdu jinam.

Nastavte si vztahový cíl

Vašim cílem by měl být společný láskyplný vztah. Stát se láskou. Být harmonický pár. Umět láskyplně komunikovat. Nezraňovat jeden druhého. Oba se dohodněte, co bude vašim cílem a zapište si to. Každý pro sebe. Když pak jeden z vás ujede na vlně emocí, oslabí se, nezvládne situaci a započne hádku, připomeňte si ho. Nikdy však nepoužívejte společný cíl jako zbraň!

Porovnejte sami: „No, zase jsi zapomněl na náš společný cíl, to se dalo čekat!” Nebo: „Lásko, ani teď, prosím, nezapomeň na náš společný cíl.”

Je těžké na vlně emocí vystoupit a být ten silnější, ale garantuji vám, že když to jednou dokážete, zatnete zuby a dáte přednost lásce a ne egu, tak se vám tak moc uleví, tak moc budete na sebe pyšní, že jste to dokázali, že to budete chtít stále opakovat. Stanete se vítězem na poli lásky, už ne války.

Nikdy spor neřešte přes messenger

Psaná forma řešení konfliktů je úplně nejhorší. Psané slovo si čitatel zabarví dle svých aktuálních emocí. Na druhé straně však emoční nastavení a vyjádření může být úplně odlišné. Vznikají zbytečná nedorozumnění. Psaní je navíc velmi vyčerpávající, postupně ztrácíte chuť a vůli vysvětlovat a uzavřete komunikační kanál tím, že vypnete mobil, popřípadě zablokujete protivníka. Konec. Zůstaneš se svou bolestí sám. Nechte si to na doma. Aspoň vychladnete a budete spor řešit s nadhledem.

Záchranná brzda

Toto je vyšší dívčí, ale opět platí, že když se vám to podaří jednou, začnete to milovat a budete se v tom chtít zdokonalovat.

Nastala hádka a nabývá nekontrolovatelných rozměrů. Vždycky je jeden z vás silnější, má trošku větší nadhled a odstup. Dohodněte se už dnes na společném signálu, který ukončí hádku. Čím absurdnější, tím lepší.

Příklad. Partner už se začíná rozpalovat a ztrácí kontrolu. V tu chvíli si kleknu na zem a nabídnu mu eskymácký polibek nosem, lehnu si na zem a začnu třepat nožičkama, jako bezbranný brouček, zvednu si triko, ze špeku si udělám improvizovanou pusu a mluvím jí. Udělám něco, co totálně rozbije situaci. Ale pozor. Musím udělat něco, co ztrapní mě. Obětuju se pro trapas z lásky k druhému. Nesmím udělat něco, co zostudí partnera. A ten, kdo je zrovna v emoci si musí slíbit, že partnerovu oběť nehodí do kanálu a skutečně to bude jasná stopka.

Nikdy, ale opravdu nikdy neuzavírejte komunikační kanál

Na to pozor. Toto je zabiják číslo jedna. Slibte si, že nikdy nepůjdete spát pohádaní. To neznamená, že musí být každý konflikt do večera vyřešen, ale nesmíte od sebe utéct a zavřít dveře lásce. I když se pohádáte a budete v emocích a v ublížení, vždy dejte partnerovi najevo, že vás to sice bolí, ale jste tam. Chytněte se za ruku, dejte si i přes všechno, co proběhlo polibek na dobrou noc, pohlaďte se po vlasech. Pak si dál pokračujte ve svém vnitřním uvědomovacím procesu, ale nenechte v tom jeden druhého.
Dejte si najevo :” Zranilo mě to, chci teď být sám v sobě, ale neutíkám.”
Na druhé straně NIKDY nesmí být vstřícné gesto odmítuto! Potrestat partnera ve chvíli, kdy se snaží o smír tím, že mu ucuknu nebo se otočím zády, je fakt hajzlovina a svědčí o chabosti mého ducha.

Vědomě volit slova

Toto chce vědomou práci sám se sebou. Je to snadnější pro muže než pro ženy, protože muži nejsou tolik vláčeni emocemi. Ve chvíli, kdy chci partnerovi sdělit něco, co mi vadí, budu VĚDOMĚ volit slova tak, aby se partner neuzavřel. Musíte hodnotit, jestli to, co sdělujete je LÁSKA nebo BOJ.

Např. „Můžeš mi, laskavě, říct, proč jsi mi zase položila telefon?”
Nebo: „Chápu, že je to pro tebe těžké, ale pomoz mi pochopit, proč mi stále pokládáš telefon.”
Slyšíte to? Ne TY máš problém, ale já mám problém s tvým pokládáním telefonu. Toto už není boj, ale láskyplná komunikace.

Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce hledá důvody. Nic víc, nic míň.

Promiň, babi, už tě vidím

Úplňkový den, jako každý jiný, zdálo se. Uvnitř mě však probíhalo podivné napětí a touha něco udělat. „Jsi na farmě, můžeš dělat cokoliv.” Řeklo mi mé já. Katka sedící se mnou u stolu od kafe povídá: „Půjdu vyplít záhonek.” To se mi nechtělo, potřebovala jsem něco...

číst více

Nechci chodit do školy!

„Trápím se tam, nebaví mě to, nedává mi to smysl a když tam chodím, nemůžu uvažovat o svých věcech. Nevím, jak dlouho tady budu a chci si ten krátký život užít. Radši půjdu pracovat, než abych strávil další rok na střední škole.” Je vám to povědomé? Jste také rodiče...

číst více

Zbavte už se dvojplamene!

Dvojplamen? Och, kolik úžasných spiritistických, duchovních a různých jiných zamilovaně nadnášených superlativ jsem o tomto jevu slyšela. Prý pocítíte „návrat domů, hustá, nepopsatelně krásná energie, životní partner, pohled do oči prý krásně bolí, jeho duše vás...

číst více

Jak snadno podlehnout manipulátorovi

Kdo se potká v životě s manipulátorem, dostalo se mu velkého požehnání. Málokdo to však tuší. Setkání s manipulátorem znamená, že jsme připraveni sáhnout si na zdroj naší síly v sobě. Manipulátor má totiž obrovskou moc.  Manipulátor je člověk, který musel v životě žít...

číst více

Vzdávám se

„Jestliže je všechno tvořeno z jedné energie, jak si můžeme myslet, že je od ní něco odděleno?” Zní mi v hlavě věta, kterou přečetl můj milý v nějakém článku. Ta věta nebyla v mém bytí hned ukotvena. Byla uslyšena, ale ne vyslyšena. Na to jsem potřebovala ještě pár...

číst více

Co dobrého nám přinesl vir?

Virus a jeho vymodelované vlny vnímám jako nádhernou cestu. Co nám ve vlnách přinesl? Fáze zastavení a ztišení V prvních fázích přišlo zastavení. Svět, který jsme tak dlouho považovali za normální se blokoval a my mohli uvidět jeho absurditu. Uviděli jsme, co všechno...

číst více