Tisíce párů se rozchází kvůli neschopnosti komunikace. Vytahují se stará zranění a vztah působí spíše jako krvavé bojiště. Ani jedna strana se nechce vzdát. S tupým nožem v ruce z posledních sil bodá do druhého a tím se tak vyčerpá, že nakonec svou urputností, vyhrát, sama sebe připraví o život. Jak tedy i v aktivním minovém poli nastolit klid a mír?

Nevytahujte staré partnerovy chyby

Pokud vyloženě partnerův kix není to, co zásadně ovlivňuje mé TEĎ, a otevření by bylo konstruktivním řešením krize, tak nikdy staré rány neotvíráme.

Takové to: „To ty jsi mi před lety ublížil tím, že jsi mě pomluvil před svou matkou…nikdy ses mě nezastala před svým otcem…stějně neumíš vařit…nikdy jsi mě pořádně nepohladil…nikdy ti nezapomenu, že jsi mě ponížil…atd.”

I velká chyba má svou záruční lhůtu a je zbavena účinnosti. Pokud si křivdu v sobě chcete nosit, partner s tím nemá nic společného, byť ji způsobil. V láskyplné komunikaci minulost nemá místo. Buď se rozhodnete s tímto člověkem jít dál i přes všechny trable, tím pádem budu držet hubu a krok, nebo to nemá smysl a radši odejdu jinam.

Nastavte si vztahový cíl

Vašim cílem by měl být společný láskyplný vztah. Stát se láskou. Být harmonický pár. Umět láskyplně komunikovat. Nezraňovat jeden druhého. Oba se dohodněte, co bude vašim cílem a zapište si to. Každý pro sebe. Když pak jeden z vás ujede na vlně emocí, oslabí se, nezvládne situaci a započne hádku, připomeňte si ho. Nikdy však nepoužívejte společný cíl jako zbraň!

Porovnejte sami: „No, zase jsi zapomněl na náš společný cíl, to se dalo čekat!” Nebo: „Lásko, ani teď, prosím, nezapomeň na náš společný cíl.”

Je těžké na vlně emocí vystoupit a být ten silnější, ale garantuji vám, že když to jednou dokážete, zatnete zuby a dáte přednost lásce a ne egu, tak se vám tak moc uleví, tak moc budete na sebe pyšní, že jste to dokázali, že to budete chtít stále opakovat. Stanete se vítězem na poli lásky, už ne války.

Nikdy spor neřešte přes messenger

Psaná forma řešení konfliktů je úplně nejhorší. Psané slovo si čitatel zabarví dle svých aktuálních emocí. Na druhé straně však emoční nastavení a vyjádření může být úplně odlišné. Vznikají zbytečná nedorozumnění. Psaní je navíc velmi vyčerpávající, postupně ztrácíte chuť a vůli vysvětlovat a uzavřete komunikační kanál tím, že vypnete mobil, popřípadě zablokujete protivníka. Konec. Zůstaneš se svou bolestí sám. Nechte si to na doma. Aspoň vychladnete a budete spor řešit s nadhledem.

Záchranná brzda

Toto je vyšší dívčí, ale opět platí, že když se vám to podaří jednou, začnete to milovat a budete se v tom chtít zdokonalovat.

Nastala hádka a nabývá nekontrolovatelných rozměrů. Vždycky je jeden z vás silnější, má trošku větší nadhled a odstup. Dohodněte se už dnes na společném signálu, který ukončí hádku. Čím absurdnější, tím lepší.

Příklad. Partner už se začíná rozpalovat a ztrácí kontrolu. V tu chvíli si kleknu na zem a nabídnu mu eskymácký polibek nosem, lehnu si na zem a začnu třepat nožičkama, jako bezbranný brouček, zvednu si triko, ze špeku si udělám improvizovanou pusu a mluvím jí. Udělám něco, co totálně rozbije situaci. Ale pozor. Musím udělat něco, co ztrapní mě. Obětuju se pro trapas z lásky k druhému. Nesmím udělat něco, co zostudí partnera. A ten, kdo je zrovna v emoci si musí slíbit, že partnerovu oběť nehodí do kanálu a skutečně to bude jasná stopka.

Nikdy, ale opravdu nikdy neuzavírejte komunikační kanál

Na to pozor. Toto je zabiják číslo jedna. Slibte si, že nikdy nepůjdete spát pohádaní. To neznamená, že musí být každý konflikt do večera vyřešen, ale nesmíte od sebe utéct a zavřít dveře lásce. I když se pohádáte a budete v emocích a v ublížení, vždy dejte partnerovi najevo, že vás to sice bolí, ale jste tam. Chytněte se za ruku, dejte si i přes všechno, co proběhlo polibek na dobrou noc, pohlaďte se po vlasech. Pak si dál pokračujte ve svém vnitřním uvědomovacím procesu, ale nenechte v tom jeden druhého.
Dejte si najevo :” Zranilo mě to, chci teď být sám v sobě, ale neutíkám.”
Na druhé straně NIKDY nesmí být vstřícné gesto odmítuto! Potrestat partnera ve chvíli, kdy se snaží o smír tím, že mu ucuknu nebo se otočím zády, je fakt hajzlovina a svědčí o chabosti mého ducha.

Vědomě volit slova

Toto chce vědomou práci sám se sebou. Je to snadnější pro muže než pro ženy, protože muži nejsou tolik vláčeni emocemi. Ve chvíli, kdy chci partnerovi sdělit něco, co mi vadí, budu VĚDOMĚ volit slova tak, aby se partner neuzavřel. Musíte hodnotit, jestli to, co sdělujete je LÁSKA nebo BOJ.

Např. „Můžeš mi, laskavě, říct, proč jsi mi zase položila telefon?”
Nebo: „Chápu, že je to pro tebe těžké, ale pomoz mi pochopit, proč mi stále pokládáš telefon.”
Slyšíte to? Ne TY máš problém, ale já mám problém s tvým pokládáním telefonu. Toto už není boj, ale láskyplná komunikace.

Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce hledá důvody. Nic víc, nic míň.

Co dobrého nám přinesl vir?

Virus a jeho vymodelované vlny vnímám jako nádhernou cestu. Co nám ve vlnách přinesl? Fáze zastavení a ztišení V prvních fázích přišlo zastavení. Svět, který jsme tak dlouho považovali za normální se blokoval a my mohli uvidět jeho absurditu. Uviděli jsme, co všechno...

číst více

Když syn přeroste otce

  Když malý hoch dospívá, v různě stanoveném období dosáhne bodu, kdy přeroste svého otce. U vyspělých bytostí, kteří se s tím zde nepřišli mazat to bývá velmi brzy, klidně i v předpubertálním období, zřídka se stává, že i malý chlapeček svého tátu přerostl....

číst více

Ženské tělo nepotřebuje zásoby

Byly jsme velmi tlačeny k výkonu. Malé holčičky vyrůstající v komunistické době musely splňovat procenta. Být nejlepší v tělesné výchově nebo aspoň v matice či recitaci. Kdo nebyl v něčem nejlepší, nebyl na nástěnce a byl za outsidera. Začaly jsme na sebe vyvíjet...

číst více

Falešné osvícení

Falešné osvícení je v dnešní době velmi častý a hlavně velmi otravný stav. Nabytí tohoto stavu je velmi snadné. Aspirant na cestě za sebepoznáním začne hodně číst a hodně poslouchat průvodce, kteří již osvíceného stavu dosáhli, či mu jsou velmi blízko. Častým...

číst více

4 úrovně léčení ženy

Dnes se budeme věnovat ženskému léčení a úrovněmi, kterými prochází a nelze se jim vyhnout. Žena, aby dostála záměru, který v ženském těle má, musí projít fází, když je nějakým způsobem na těle zneužita. Zneužítí nemusí být nutně sexuálního charakteru, ale je to...

číst více