1.Nikdy bych nevěděla, kde je mé skutečné dno

Na dně se během života ocitáme mnohokrát. Životní stezky nás vedou nahoru a dolů a my trpíme nebo se radujeme. Až s dětmi jsem si zakusila své nejhlubší dno. Už jsem totiž na tom dně nebyla sama. Bylo  nás tam víc a cesta zpět na hladinu byla o to obtížnější.

2. Nikdy bych nezakusila, kolik let mé tělo vydrží bez kvalitního spánku

Jestli jsem si před dětmi někdy myslela, že jsem unavená nebyla to pravda . Byla to jen ochutnávka na té nejzákladnější rovině. Několik měsíců téměř bez spánku a několik let bez spánku kvalitního mi ukázalo, že tělo má neuvěřitelné schopnosti a že být mámou by měla být chráněná certifikovaná značka. Něco jako symbol mušle poutníka do Santiaga de Compostela. Každý poutník je na cestě chráněn a je mu pomáháno kolemjdoucími. Je to znamení, že je hrdina, že se sám vydává na tak těžkou cestu. Značka „máma” by měla být symbolem pro soucit a poskytnutí útočiště pro unavené tělo i duši.

3. Nikdy bych nevěděla, že milovat lze bezpodmínečně

Nejsme máma kvočna, která bezesně bdí nad životem svých dětí a sleduje každý jejich krok. Nechávám je růst a respektuji, jak nejvíce mohu. Díky tomu se často mé představy míjejí s konáním a způsobem života mých dětí a já konečně chápu to mateřské nastavení, že i kdyby mé dítě někoho zavraždilo, nepřestanu ho milovat. Nebude tam možná souhlas s jeho cestou. Budu se možná mnohokrát zlobit a vztekat nad jeho neschopností pohnout se z místa jiným tempem, než si představuji. Stále tam však bude ta neotřesitelná pevnost mé mateřské lásky a náruč nachystaná vždy, když bude skutečně potřebovat obejmout a  milovat.

4. Nedoplnila bych dílek do skládačky „poznej sám sebe”

Sami sebe poznáváme celý pozemský život. Jakmile se však rozhodneme, dělat rodiče dítěti /ať bilogickému nebo adopotovanému), vesmír zapne mód „extrémní zrcadlo” a my skrze potomka najedou znovu procházíme obdobími ve svém dětství. Podobné zážitky, podobní přátelé, podobné potíže s láskou, podobné potíže ve škole. To vše naše dítě prožíva znovu, abychom my skrze něj uviděli, kde jsme se zasekli a vyléčili to.

5. Nikdy bych doopravdy nezkusila, jaký jsem sobec

Když už nemám naplněny základní životní potřeby, jako spánek, kvalitní jídlo a pohyb, emocionální zázemí od partnera, dostatek financí, pocit bezpečí a do toho mám ještě chránit několik tvorů na mě závislých, pak si sakra rozmyslím, kam začnu dávat svou energii. Díky dětem jsem se naučila říkat NE a chránit si své územní hranice. Když jsem povolila, dítě mi vždy ukázalo, že mě dokáže totálně vysát a nepotřebuji k tomu ani upírskou kamarádku, ani panovačnou tchýni nebo despotického muže. Dítě mi v okamžení mého špatného energetického zacílení ihned ukázalo „Nene, maminko, tady plýtvat nebudeš, já ti ukážu, kde je tvé místo.” A vysálo mě tak, že jsem se chtě nechtě zase vrátila na to místo, odkud pocházím. Místo v mém srdci. Být sobec pro mě najednou byla nedílná součást kvalitního bytí.

6. Nikdy bych nepoznala, jak křehká je láska

Jak snadné je lásku přehlédnout a brát ji jako samozřejmost a jak snadno ji ztratit, zlomit a odhodit a pak ji dlouhá léta slepovat zpátky. 

Každé dítě miluje svou matku. Je pro něj bohyně. A většina matek tuto lásku bere za samozřejmou a užíváme ji nevědomě. Jako dýchání. Prostě je. Zkuste si však zacpat nos.

Jednou zklameme důvěru svého dítětě a jasně pocítíme, jaké to je, jeho lásku nemít. Nekoupat se v jeho důvěřivých očích a totálně laskavých objetích. Už nikdy neslyšet to nejupřímnější „Maminko, já Tě miluju, maminko, jsi tak krásná, jsi ta nejlepší maminka na světě.” Pak zbývá počkat, až samo dítě se stane rodičem a doufat, že jednou naše slabosti pochopí a opět stoupneme v jeho očích jako hodnotné bytosti.

7. Nikdy bych skutečně nepřijala svou mámu a tátu

Až ve chvíli, kdy jsem se stala rodičem a zažívala muka při výchově, starosti a péči o dítě, jsem musela sklopit uši a uznat, že být rodičem v dnešní době není nic snadného. Ať děláte, co děláte, většinou je to stejně špatně a vaše dítě to neocení. Rozhodně ne v době do dospělosti.

V krásném filmu „Vějíř slečny Windermerové” říká jedna hysterická matka, že  „ Dcery vás nejprve milují, pak nenávidí a jen velmi vyjímečně odpouštějí.”

To platí pro děti obecně. Jsme trošku malí (i když už třeba velcí) sobečtí parchanti, kteří si myslí, že rodič je tu pro nás po celý život. A zapomínáme na to, že nám dal to NAPROSTO nejlepší, co uměl a teď by si mohl začít žít život přesně podle sebe.

Jsem moc ráda, že jsem v tomto životě byla obdařena darem „být rodič”. Stále je to pro mě ta nejtvrdší škola a musím si bez ustání připomínat, proč rodič jsem. Toto rozhodnutí už nikdy nevezmete zpátky a proto si zaslouží, aby bylo provedeno velmi vědomě a odpovědně. Reklamace totiž v porodnici nepřijímají.

Být rodič je to největší potvrzení božské dichotomie. Největší opruz a naplnění v jednom.

Nechci chodit do školy!

„Trápím se tam, nebaví mě to, nedává mi to smysl a když tam chodím, nemůžu uvažovat o svých věcech. Nevím, jak dlouho tady budu a chci si ten krátký život užít. Radši půjdu pracovat, než abych strávil další rok na střední škole.” Je vám to povědomé? Jste také rodiče...

číst více

Zbavte už se dvojplamene!

Dvojplamen? Och, kolik úžasných spiritistických, duchovních a různých jiných zamilovaně nadnášených superlativ jsem o tomto jevu slyšela. Prý pocítíte „návrat domů, hustá, nepopsatelně krásná energie, životní partner, pohled do oči prý krásně bolí, jeho duše vás...

číst více

Jak snadno podlehnout manipulátorovi

Kdo se potká v životě s manipulátorem, dostalo se mu velkého požehnání. Málokdo to však tuší. Setkání s manipulátorem znamená, že jsme připraveni sáhnout si na zdroj naší síly v sobě. Manipulátor má totiž obrovskou moc.  Manipulátor je člověk, který musel v životě žít...

číst více

Vzdávám se

„Jestliže je všechno tvořeno z jedné energie, jak si můžeme myslet, že je od ní něco odděleno?” Zní mi v hlavě věta, kterou přečetl můj milý v nějakém článku. Ta věta nebyla v mém bytí hned ukotvena. Byla uslyšena, ale ne vyslyšena. Na to jsem potřebovala ještě pár...

číst více

Co dobrého nám přinesl vir?

Virus a jeho vymodelované vlny vnímám jako nádhernou cestu. Co nám ve vlnách přinesl? Fáze zastavení a ztišení V prvních fázích přišlo zastavení. Svět, který jsme tak dlouho považovali za normální se blokoval a my mohli uvidět jeho absurditu. Uviděli jsme, co všechno...

číst více

Když syn přeroste otce

  Když malý hoch dospívá, v různě stanoveném období dosáhne bodu, kdy přeroste svého otce. U vyspělých bytostí, kteří se s tím zde nepřišli mazat to bývá velmi brzy, klidně i v předpubertálním období, zřídka se stává, že i malý chlapeček svého tátu přerostl....

číst více

Ženské tělo nepotřebuje zásoby

Byly jsme velmi tlačeny k výkonu. Malé holčičky vyrůstající v komunistické době musely splňovat procenta. Být nejlepší v tělesné výchově nebo aspoň v matice či recitaci. Kdo nebyl v něčem nejlepší, nebyl na nástěnce a byl za outsidera. Začaly jsme na sebe vyvíjet...

číst více

Falešné osvícení

Falešné osvícení je v dnešní době velmi častý a hlavně velmi otravný stav. Nabytí tohoto stavu je velmi snadné. Aspirant na cestě za sebepoznáním začne hodně číst a hodně poslouchat průvodce, kteří již osvíceného stavu dosáhli, či mu jsou velmi blízko. Častým...

číst více