Bylo mi necelých 15 let, když se mi na rok zastavila menstruace, kterou jsem měla od dvanácti. Jediným řešením byla antikoncepce. Ta přeci řeší naprosto všechno. Já jako holka měla radost, nemusela jsem řešit případné nežádoucí otěhotnění a připadala jsem si rázem dospělejší.

Psal se rok 98, antikoncepce u nás ještě stále byla v plenkách a množství hormonů v ní obsažené byste dneska nepodali ani zdravé klisně.

Přibrala jsem asi 10 kilo a rok od roku se dávky hormonů v pilulkách snižovaly, takže mi byl dopřán ten komfort stále kvalitnější ochrany.

Pojišťovna mi proplácela 500 korun na pořízení, takže problém nebyl nikde. Krásný to svět.

První varování

Jednou jsem šla na procházku a začala mi tuhnout půlka obličeje a pravá ruka brněla. Nevěnovala jsem tomu pozornost, ale bylo to velmi nepříjemné. Začala jsem vidět rozmazaně a následovaly kruté bolesti hlavy. Doma jsem se z toho vyspala a bylo dobře.

Tyto situace se jednou za půl roku opakovaly. Nikomu jsem se s tím nesvěřila a nenapadlo mě, že příčinou by mohla být ona báječná pilulka.

Spadla klec

Až jednou. Měla jsem sotva dvacet let. Byla jsem v práci sama. Dělala jsem v telemarketingové firmě, přijímala hovory a komunikovala s klienty. Kolegyně už šly dávno domů a ze sezení u počítače jsem byla velmi psychicky vyčerpaná. Opět začalo brnění ruky a tuhnutí obličeje. Napila jsem se hodně vody a vzala si růžovou pilulku od bolesti. Nic nepomáhalo a příznaky se stupňovaly. Ruku už jsem nemohla používat, a když jsem zvedla telefon a chtěla něco říct, nešlo to. Došla slova. Mozek věděl, co chce říct, ale nevydala jsem ani hlásku. Než slovo došlo z mozku do pusy, bylo zapomenuto. Vyděsila jsem se a chtěla na někoho zavolat, ale velmi špatně se mi chodilo.  Vyděšená jsem z posledních sil vytočila číslo na přítele a huhňala do telefonu tak dlouho až pochopil, že to asi není legrace a že se něco děje.

Okamžitě přijel a já se nějakým zvláštním způsobem dokutálela dolů ze schodů a jeli jsme do nemocnice. Na příjmu mě nechali velmi dlouho čekat. Dnes to nechápu. Ale když jsem přišla na řadu, můj stav byl stabilizovaný, jen jsem byla velmi vyčerpaná. Na CT se nic neukázalo a tak mě odeslali domů.

Mojí mamince to nedalo a objednala mě ke svému neurologovi. Ten provedl magnetickou rezonanci a oznámil, že jsem prodělala mrtvici, že to zřejmě není poprvé a jestli se to stane ještě jednou, mohlo by to mít fatální následky. Konečná zpráva zněla „okamžitě vysadit antikoncepci“.

Gynekolog se odradit nenechal

Můj gynekolog se tvářil laxně a pokaždé, když jsem šla na kontrolu, mi chtěl nějakou antikoncepci vnutit. A když ne pilulky, tak „máme přeci šetrné antikoncepce, nebo vám dáme Danu, ta se nedostává do krve.“

Nejsem doktor, ale když si představím, že mi do děložní sliznice neustále proudí dávka hormonů, jak se nemůže dostat do krve. Když si sliznici dásní potřu kokainem, tak se taky nedostane do krve?

V životě už bych do pusy hormonální antikoncepci nedala. Je to jen byznys. Z žen se stávají hermafroditi, ztrácejí přirozené instinkty, nemají chuť na sex, stávají se neplodnými a z toho zase profitují oplodňovací kliniky. Jeden velký lživý kolos.

V mé rodině tři z pěti žen měly velké problémy s antikoncepcí. Jedna žena dostala embolii, dále pak oboustranný infarkt plic, další stále těžké nohy, migrény a křečové žíly a poslední případ byl nejhorší, kdy té nejmladší byl nalezen útvar na podvěsku mozkovém. Já mám jasno a tuším, že problémy jsou způsobené hormonální antikoncepcí. Ne všichni jsou však ochotni tomu uvěřit, zvláště pokud jim doktoři tvrdí pravý opak.

Odměny lékařům

Upřímně. Odměny lékařům za předepsání hormonální antikoncepce jsou zřejmě tak veliké, že je lehčí pravdivé následky popírat, jen co to jde. Mám několik přátel pracujících ve farmacii, já sama jsem jako farmaceutický reprezentant pracovala, a tak mám trošku přehled o tom, s čím se za lékaři do ordinací chodí. Pravda, netýkalo se to sice prodejů pro gynekologické ordinace, ale že zrovna tam by to bylo jinak?

Zvolit jinou možnost

Každý má právo zvolit si cestu, kterou chce jít. Pokud ovšem mohu doporučit. Nedávejte svým dcerám antikoncepci. Jste tak plně odpovědní za růst další generace. A všichni toužíme po generaci nezdegenerované.