Kdo se potká v životě s manipulátorem, dostalo se mu velkého požehnání. Málokdo to však tuší. Setkání s manipulátorem znamená, že jsme připraveni sáhnout si na zdroj naší síly v sobě. Manipulátor má totiž obrovskou moc. 

Manipulátor je člověk, který musel v životě žít ve velké nejistotě a byl podrobován ztrátám různého typu. Necítil se bezpečně v rodinném prostředí, nebyly plněny sliby, nebyl nikdy ve skutečném bezpečí domova a možná právě domov pro něj byl nebezpečným místem. 

Manipulátor sám o sobě není zlý člověk. Jelikož se však od dětství vystavoval velkým úbytkům energie, protože se snažil zavděčovat, vyrovnat se druhým, být dost dobrý, zkrátka být milován, nedostávalo se mu energie nazpět, zůstal ve veliké oběti a naučil se, že si může vzít energii druhého člověka. Zjistil, že když v druhém vyvolá strach nebo pocit viny, dostane se mu oné pozornosti, po které celý život marně toužil. Stane se to jeho drogou a manipulace s druhými jeho denní obživou, bez níž nedokáže žít. Jiný zdroj „lásky”nezná.

Je to mistr převleku. Nepřevléká však kabát, ale mění povahu. Jeho oběti a zdroje energie jsou vždy ti nejbližší. Ví o nich všechno, střádá si důvěrné informace, jako agent STB a v pravou chvíli ví, kde a jak slabé místo své oběti využít pro svůj prospěch. Před ostatními lidmi se chová velice uvědoměle, moudře a zodpovědně a prezentuje se v tom nejlepším světle a viník je jasný. Když se však dostane za zavřené dveře, obrátí o 180 stupňů a NIKDO by do něj neřekl, že je schopen se takto převibrovat. Dokáže měnit tvář během mrknutí oka. Známe to z mnoha filmů. Nikdo s přátel rodiny nikdy netuší, co si oběť zažívá za zavřenými dveřmi po mnoho let. 

Oběť jej nepotkala náhodou. Přišel ji postavit do vlastní síly velmi zrychleným způsobem. Oběť sama si nejprve ani nevšimne, že se dostává do jeho spárů. Myslí si, že je úžasný. Po čase začne manipulátor poukazovat na chyby oběti. Zpočátku jemně a postupně přitvrzuje. Jeho vliv po čase začne být takový, že oběť není schopna vyhodnotit, zda je či není blázen a nechá si namluvit cokoli. Jakoby byla v mlze, úplně ztracená sama sobě. 

Pokud je oběť „poslušná ovečka” a nedělá potíže a sem tam si nechá kus energie sebrat, tak má relativně klid, ale jak roky plynou, začíná se cítit hůř a hůř. Občas dokáže zřetelně vnímat, že za všemi těmi stavy stojí její milý manipulátor, ale jakmile se zmíní nebo chce změnu, okamžitě nastoupí teror v podobě zesměšňování, ponižování, obviňování a odmítání. Je to jako pračka na 3000 otáček, ze které vylezete tak potlučení, že si další výtky raději schováte pro sebe. A tímto víc a víc odevzdáváte svou už tak pošramocenou sílu. Zmítáte se v pocitech neschopnosti, viny a doslova nevíte, čí jste. 

Každá oběť však dostane dávku milosti od vesmíru. Stane se něco, čím získá svou energii zpět. Může to být změna prostředí, podpora člověka, který to vidí a zažil to, článek, který otevřel oči a v neposlední řadě i milenec/ka, který se v tuto chvíli stává dočasným, avšak nezbytným průvodcem. 

Oběť ve své síle se postaví na odpor a řekne rázné „DOST, už to vidím, už si takto nenechám ubližovat a manipulovat. Tohle už nechci!” Zdálo by se, že tímto má vyhráno, jenže to zdaleka ještě netušila, jak zákeřnou osobu celý život dotovala. 

Manipulátor má své ovládací etapy. 

  1. Terorista

Začne se vysmívat novému postoji své oběti a zaútočí. Dělá to s takovou razancí, že až ztrácíte smysl života. Vyhrožuje zesměšněním před celým světem, používá zbraně v podobě vašich slabostí, vyhrožuje právníky, soudy, odebráním dětí, zničením majetku, ožebračením a často božím soudem, protože nedopustí, aby mu zdroj jeho energie byl odebrán! Nikým a ničím!! Začne odvolávat přátele oběti a navazovat s nimi úzký kontakt. 3/4 se chytí a staví se na jeho stranu. Jsou jím úplně stejně zmanipulování. Třetina, která prokoukla tuto lest se okamžitě dostává na listinu doživotních nepřátel, na které si on teď pěkně posvítí. Záleží na míře psychózy manipulátora. Většina je schopna slovně říci i ten největší bullshit, ale málokdo to dotáhne i k realizaci. Svoji, již tak k smrti vyčerpanou oběť, tímto vysává z posledního. 

2. Filantrop

Jakmile uštvaná oběť řekla i tak DOST, začne s dobrotivostí. Používá věty typu „Dělal jsem to vždy jen pro tebe, nás, vždy jsem tě miloval víc, než ty mě, nedokážu bez tebe žít, bez tebe umřu, odpusť mi všechno, změním se, udělal jsem spoustu chyb, začneme znovu….” Oběť se často chytá znova do pasti, protože ji samotnou táhne veliké pouto a hlavně strach, jak to po letech, kdy si připadala jako neschopný hadr na podlahu zvládne. V tu chvíli nastupuje zase bod číslo jedna. Když je ruka v rukávě, manipulátor vydrží pár dní „sekat dobrotu” a pak najíždí s ještě větší intenzitou. Poháněn vnitřní nedostatečností, touhou po výživné energii ztrácí rozum a je mu jedno, jaké toto okrádání bude mít následky. Chce svou dávku a udělá proto cokoliv. 

Jak z toho ven? 

Udržet si svou sílu. Manipulátor je plný strachu. Ač vypadá velmi agresivně (ale jen v přítomnosti oběti) je to malé ustrašené dítko. Oběť musí přes veškeré pocity viny, nedostatečnosti a strachu jít v před a nikdy krok zpět. Je to neskutečná lekce vlastní síly a jednou za ni bude nesmírně vděčná! To, že ho oběť získala do života není náhoda.

Proč nám z maminek roste břicho?

Říká se, že když ti roste břicho a není to zrovna kvůli tomu, že bys o půl noci cpal hambáče, tak jsi neporodil svoji mámu. Něco na tom, je, ale takové vysvětlení nám často ke zpracování blokace nepomůže.  Co to tedy ještě může být? Cítíte se někdy svými rodiči...

číst více

Promiň, babi, už tě vidím

Úplňkový den, jako každý jiný, zdálo se. Uvnitř mě však probíhalo podivné napětí a touha něco udělat. „Jsi na farmě, můžeš dělat cokoliv.” Řeklo mi mé já. Katka sedící se mnou u stolu od kafe povídá: „Půjdu vyplít záhonek.” To se mi nechtělo, potřebovala jsem něco...

číst více

Nechci chodit do školy!

„Trápím se tam, nebaví mě to, nedává mi to smysl a když tam chodím, nemůžu uvažovat o svých věcech. Nevím, jak dlouho tady budu a chci si ten krátký život užít. Radši půjdu pracovat, než abych strávil další rok na střední škole.” Je vám to povědomé? Jste také rodiče...

číst více

Zbavte už se dvojplamene!

Dvojplamen? Och, kolik úžasných spiritistických, duchovních a různých jiných zamilovaně nadnášených superlativ jsem o tomto jevu slyšela. Prý pocítíte „návrat domů, hustá, nepopsatelně krásná energie, životní partner, pohled do oči prý krásně bolí, jeho duše vás...

číst více

Vzdávám se

„Jestliže je všechno tvořeno z jedné energie, jak si můžeme myslet, že je od ní něco odděleno?” Zní mi v hlavě věta, kterou přečetl můj milý v nějakém článku. Ta věta nebyla v mém bytí hned ukotvena. Byla uslyšena, ale ne vyslyšena. Na to jsem potřebovala ještě pár...

číst více

Co dobrého nám přinesl vir?

Virus a jeho vymodelované vlny vnímám jako nádhernou cestu. Co nám ve vlnách přinesl? Fáze zastavení a ztišení V prvních fázích přišlo zastavení. Svět, který jsme tak dlouho považovali za normální se blokoval a my mohli uvidět jeho absurditu. Uviděli jsme, co všechno...

číst více